LEKTOŘI:

Vladimír Vytásek - bylinář a lektor
Vladimír Vytásek - bylinář a lektor
Radka Svatošová-bylinářka
Radka Svatošová-bylinářka

Vladimír Vytásek bylinkaří od roku 1984, kdy si pomocí bylinek vyléčil žaludeční vředy. Při zahradnické praxi se začal zabývat pěstováním vzácnějších bylin a léčivek. Absolvoval několik kurzů pod vedením zkušeného bylináře Pavla Váni a J.A. Zentricha. Od roku 2000 pořádá přednášky a kurzy. Píše o bylinách do časopisu Regenerace, svými radami přispívá do rozhlasových a televizních pořadů. Je poradcem pro pěstování bylin v botanické zahradě Prostějov, dodává sazenice léčivek do botanické zahrady v Prostějově a Olomouci. Své žáky učí praktickému poznávání bylin a vede je k lásce ke všemu živému.

Od raného dětství pěstovala na balkóně všechno, co roste, a zkoumala přírodu. Především díky vlastní bylinkové a permakulturní zahradě se tento koníček začal rozvíjet a rozšiřovat až do současné podoby. Profesně se věnuje lidem se zdravotním postižením a léčivé bylinky ve všech podobách jsou její velkou radostí. Věnuje se především bylinářství v kontextu původních slovanských a keltských tradic a využívání našich místních bylin. Ráda by lidi inspirovala a  ukazovala jim jejich vlastní sílu a jejich zodpovědnost za své zdraví. 

Ivona Chaloupková
Ivona Chaloupková

Ivona Chaloupková je vzděláním a původní profesí doktorka práv.  Sama na sobě si vyzkoušela, že cesta ke zlepšení zdraví vede přes tři pilíře: jsou to psychika, pohyb a strava.   V posledních dvaceti letech se proto  věnuje józe, zdravé výživě vycházející z makrobiotiky a regresní terapii a získané zkušenosti předává dál účastníkům svých kurzů.

Oba dva vystudovali Mendelovu zahradnickou univerzitu v Brně, fakultu zahradnickou v Lednici na Moravě. Jana absolvovala obor Zahradní architektura a Marek obor Zahradnictví. Od roku 2006 založili společně firmu "Barevné zahrady", která se zabývá projekty a realizací zahrad a zahradní architektury. Dále se v zahradách specializovali i na Feng šuej, na které se také odborně vzdělali. Více o firmě můžete najít www.barevnezahrady.cz . Od roku 1998 bydlí na rodovém statku vTěšíkově, poblíž Olomouce, kde založili Centrum pro kurzy vpřírodě, menší permakulturní hospodářství obsahující zeleninovou a ovocnou zahradu, domácí zvířata - minifarmu. Více o těchto aktivitách můžete zjistit přímo na stránkách Těšíkovské Bydliny - www.bydlina.cz . Jana rovněž absolvovala tři na sebe navazující permakulturní semináře - Úplný kurz permakulturního designu. Následně je v Bydlině organizace PERMAKULTURA CS vyhodnotila jako "Ukázkový permakulturní projekt". Vposledních letech se začali zabývat i lektorskou činností.

VIDEOGALERIE

FOTOGALERIE