LEKTOŘI:

Vladimír Vytásek - bylinář a lektor
Vladimír Vytásek - bylinář a lektor
Radka Svatošová-bylinářka
Radka Svatošová-bylinářka

Vladimír Vytásek bylinkaří od roku 1984, kdy si pomocí bylinek vyléčil žaludeční vředy. Při zahradnické praxi se začal zabývat pěstováním vzácnějších bylin a léčivek. Absolvoval několik kurzů pod vedením zkušených bylinářů Pavla Váni a J. A. Zentricha. Od roku 2000 pořádá přednášky a kurzy. Píše o bylinách do časopisu Regenerace, svými radami přispívá do rozhlasových a televizních pořadů. V současné době připravuje svou knižní prvotinu. Je poradcem pro pěstování bylin v botanické zahradě Prostějov, dodává sazenice léčivek do botanické zahrady v Prostějově a Olomouci. Své žáky učí praktickému poznávání bylin a vede je k lásce ke všemu živému.

Od raného dětství pěstovala na balkóně všechno, co roste, a zkoumala přírodu. Především díky vlastní bylinkové a permakulturní zahradě se tento koníček začal rozvíjet a rozšiřovat až do současné podoby. Profesně se věnuje lidem se zdravotním postižením a léčivé bylinky ve všech podobách jsou její velkou radostí.  Zajímá se především o bylinářství v kontextu původních slovanských a keltských tradic a o využívání našich místních bylin. Připravuje pravidelná povídání o bylinkách pro Český rozhlas Pardubice. Jejím inspirátorem, učitelem a blízkým spolupracovníkem je známý moravský bylinář Vláďa Vytásek. Cílem a smyslem její práce je ukázat lidem jejich vlastní sílu a  zodpovědnost za své zdraví. 

Ivona Chaloupková
Ivona Chaloupková

Ivona Chaloupková je vzděláním a původní profesí doktorka práv.  Sama na sobě si vyzkoušela, že cesta ke zlepšení zdraví vede přes tři pilíře: jsou to psychika, pohyb a strava.   V posledních dvaceti letech se proto  věnuje józe, zdravé výživě vycházející z makrobiotiky a regresní terapii a získané zkušenosti předává dál účastníkům svých kurzů.

Oba dva vystudovali Mendelovu zahradnickou univerzitu v Brně, fakultu zahradnickou v Lednici na Moravě. V roce 2006 založili společně firmu "Barevné zahrady", která se zabývá projekty a realizací zahrad a zahradní architektury. Dále se v zahradách specializovali i na Feng šuej, na které se také odborně vzdělali.  Od roku 1998 bydlí na rodovém statku v Těšíkově poblíž Olomouce, kde založili Centrum pro kurzy v přírodě, menší permakulturní hospodářství obsahující zeleninovou a ovocnou zahradu, domácí zvířata - minifarmu.  Jana rovněž absolvovala tři na sebe navazující permakulturní semináře - Úplný kurz permakulturního designu. Následně je v Bydlině organizace PERMAKULTURA CS vyhodnotila jako "Ukázkový permakulturní projekt". V posledních letech se začali zabývat i lektorskou činností.

VIDEOGALERIE

FOTOGALERIE